Landstinget höjer glasögonbidraget upp till 20 år

Landstinget höjer glasögonbidraget upp till 20 år

På landstingsstyrelsen nästa vecka kommer den styrande majoriteten lämna sitt budgetförslag för 2014. Ett av förslagen som kommer presenteras är att glasögonbidraget ska höjas upp till 20.
I förra årets budget höjdes bidraget från 7 år upp till 16. Nu tar majoriteten ytterligare ett steg i satsningen att stärka glasögonbidraget för länets barn och unga, något som MP har drivit inför budgetprocessen. 

-Vi har sett en utveckling där barn tvingas avstå glasögon på grund av familjens ekonomi.  Redan förra året höjde vi bidraget för att tillmötesgå det ökade behovet, som inte minst majblomman rapporterade redan 2012. Det är viktigt att våra barn får goda förutsättningar att klara av skolarbetet, säger Marie-Louise Forsberg-Fransson (S).

– Ett barn som har dålig syn och inte får glasögon hindras i sitt lärande, i sitt upptäckande av världen och kan drabbas av följdproblematik som kraftig huvudvärk samt ännu sämre syn. Rätten till en bra syn är grundläggande och får inte hindras av ekonomiska förutsättningar, säger Mats Gunnarsson (MP)

– När vi ser att barnfamiljer har det tufft med ekonomin är det viktigt att vi som styr landstinget i Örebro gör vad vi kan för att vårt motto vård efter behov gäller. Ingen ska behöva avstå varken vård eller glasögon på grund av dålig ekonomi. Barn har också rätt till en aktiv fritid tillsammans med sina kompisar och där är glasögon en förutsättning för dem som behöver det, säger Jihad Menhem (V).

Relaterade nyheter

Örebro län, 28 april 2025

ETC Debatt: Regeringen, det är fel att ändra skollagen för dömda barn

Örebro län, 24 april 2025

Camilla Hansén frågar Johan Pehrson om medelbara åtgärder för att stärka den akademiska friheten i Sverige!

Örebro län, 7 april 2025

Camilla Hansén: Vinstutredningen snarare mäklarfix än helrenovering

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter