Där blev det tvärstopp för Svantesson!
”Vill regeringen införa säkerhetspolitiska kommissarier på universiteten? Svårt att veta. För när finansminister Elisabeth Svantesson svarar på frågor om det i riksdagen framstår hon som förvirrad, mer än något annat.” Så inleder Lars Ströman ledaren i Nerikes allehanda den 16 maj, där han beskriver när Miljöpartiets riksdagsledamot från Örebro län, Camilla Hansén, ställer frågor till finansminister Elisabeth Svantesson om de förkortade mandattiderna på de statliga lärosätena.
Ströman redogör för frågestunden och sammanfattar med:
”Det förvånar inte att det största partiet i högerblocket gärna skulle se att obekväm forskning stoppas. Men i regeringen sitter ju Liberalerna, det parti som av tradition varit bildningens parti. Och Moderaterna borde också hålla sig för goda för sådana tendenser.
– Vi har inte råd att vara naiva, sade Elisabeth Svantesson under frågestunden.
Nej, vi ska inte vara naiva i ett läge när Moderaterna anpassar sig till högerpopulismen och låtsas-Liberalerna slänger den ena liberala principen efter den andra åt sidan. Då gäller det för liberala krafter att kämpa emot!”
Läs hela ledaren i Nerikes Allehanda här, länk [för prenumeranter]: https://www.na.se/2023-05-16/dar-blev-det-tvarstopp-for-elisabeth-svantesson
Du kan själv kolla på frågestunden i riksdagens kammare på riksdagens hemsida här, länk: https://www.riksdagen.se/sv/webb-tv/video/fragestund/fragestund_HAC120230504fs?did=HAC120230504fs&start=915&end=1140