10 miljoner till fler legitimerade psykologer i Region Stockholm 2026

Miljöpartiet vill bygga en bättre vård för psykisk ohälsa och psykiatriska diagnoser. Ska vi lyckas med detta så behövs psykologer inom både den specialiserade vården och på vårdcentralerna. Tyvärr har antalet så kallade PTP-tjänster – den ettåriga kliniska tjänstgöring som psykologer behöver göra för att få sin legitimation –  minskat i Sverige, vilket riskerar leda till brist på psykologer i hela landet.

I Region Stockholm har Miljöpartiet som del av styret i Region Stockholm prioriterat att utöka antalet PTP-tjänster årligen, och inför 2026 gör vi ännu en satsning på att fler psykologer ska kunna få sin legitimation. 10 miljoner kronor avsätts till att utöka antalet platser från dagens 155 till cirka 170-175 platser under kommande år.

För Miljöpartiet är det självklart att den psykiatriska vården ska prioriteras i samma utsträckning som den somatiska. Genom att höja ersättningen samt utöka antalet PTP-tjänster så kan vi stärka den psykiatriska vården både på kort och lång sikt.

Sandra Ivanovic Rubin (MP) ordförande i psykiatriutskottet i Region Stockholm

Relaterade nyheter

Region Stockholm, 19 augusti 2026

Nu rullar pendeltågen långt in på natten!

Region Stockholm, 5 augusti 2026

En klimatsäkringsmiljard ska skydda Stockholms län

Region Stockholm, 20 juli 2026

Information om ätstörningsvården i Region Stockholm 

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter