Susanna vann bokpriset i Miljöpartiets trafikenkät
Gensvaret var mycket positivt när Miljöpartiet presenterade förslagen ur sitt nya trafikprogram för Upplands Väsby och frågade om Väsbybornas åsikter i en enkät.

Miljöpartiet presenterade och diskuterade den 22 mars i Väsby Centrum sitt nya kommunala trafikprogram med Väsbyborna. Förslagen handlade bland annat om att partiet vill rusta upp den nuvarande Vallentunavägen i stället för att bygga en helt ny genom känsliga natur- coh kulturlandskap. Andra förslag gäller hur vi ska minska utsläppen och trängseln i trafiken, underlätta för ny teknik som elbilar och göra det lättare att cykla. Miljöpartiet föreslår också att en ny buss- och cykelförbindelse byggs från Väsby centrum över grusåsen och E4 till Vallentunavägen.
De olika förslagen fick i allmänhet ett gott stöd av dem vi talade med även om det också fanns vissa kritiska synpunkter. Ett trettiotal Väsbybor besvarade också vår enkät där man fick betygsätta de olika förslagen. Även här var betygen till övervägande del positiva. Bland svaren lottades en vinnare ut, Väsbybon Susanna Halvarsson.