Fråga om prioritering av cykeltrafik framför biltrafik
Madeleine Bagge ställer en fråga om prioritering av cykeltrafiken framför biltrafiken till Hamn och gatunämndens ordförande vid morgondagens kommunfullmäktigemöte.
I september 2015 antog kommunfullmäktige en ny trafikstrategi som bland mycket annat slog fast att cykeltrafiken är prioriterad framför biltrafiken. Det är så klart mycket glädjande för alla oss som återigen vill se Varberg som en stark cykelstad.
Det har alltså gått knappt ett halvår sedan strategin fastslogs och det är helt klart att allt inte kan bli omvänt från bilen som norm till något annat på så kort tid. Samtidigt är det lite märkligt att enkla åtgärder inte redan bär spår av den här tydliga ändringen. Kanske till och med märkligare så här kort inpå som med lite längre avstånd till beslutet.
Under vinter 2016 har det kommunala bolaget Varbergs fastighets AB genomfört renoveringar av Stadshus A (kvarteret Läroverket), byggnaden brevid Pingstkyrkan mellan Engelbrektsgatan och Eskilsgatan. Under februari månad togs helt plötsligt hela gångbanan och hela cykelvägen i anspråk för bygget. Biltrafiken påverkades minimalt, om ens något av detta.
Vid kontakter med Hamn och Gatuförvaltningen så menar de på att detta är en riktig lösning. Gångtrafik hänvisas till andra sidan gatan och cykeltrafiken ner på bilvägen. HGF håller med mig i cykeltrafiken borde ledas i en speciell förbifart men förutsättningen är att ”det är möjligt”. Jag menar att det är möjligt, det skrev jag till och med i texten som skickades till HGF. De valde dock att inte kommentera det kreativa förslaget – att enkelrikta den här delen av gatan. På det viset hade biltrafiken fått underordna sig cykeltrafiken och trafikstrategins skrivning bli på riktigt.
Med anledning av detta vill jag ställa följande frågor till Hamn och gatunämndens ordförande.
- Ska byggarbeten generellt vara undantagna från trafikstrategins prioriteringsordning?
- Borde inte kommunens nämnder och bolag föregå med gott exempel och anstränga sig extra för att uppfylla trafikstrategin?
- Hur kan trafikstrategin tolkas så att det på en bred gata med dubbelriktad trafik inte är möjligt att anlägga en förbifart för cykel- och gångtrafik?
- Kommer cykelstrategin att ytterligare preciseras så att t.ex. byggarbeten och andra hinder på cykelvägar omöjliggörs?