Ett hänsynsfullt och varierat skogsbruk

Ett hänsynsfullt och varierat skogsbruk

Miljöpartiet vill ha ett hänsynsfullt och varierat skogsbruk, som ger möjlighet att tillvarata skogens olika resurser, och som låter alla arter som hör hemma i skogslandskapet finnas i långsiktigt livskraftiga populationer, skriver Torbjörn Nilsson och Ute Attermeyer.

Replik till Kjell-Arne Ottosson (NWT 17/7 2025)

När Kjell-Arne Ottosson (KD) angriper Miljöpartiets skogspolitik så målar han upp en felaktig bild av att Miljöpartiet skulle vara emot skogsbruk.

Skogen ger oss människor många värden: virke, svamp, bär, viltkött, rekreation och naturupplevelser, för att nämna några. Skogsbruket är en betydelsefull näring för Sverige och har viktiga roller i den gröna omställningen. Miljöpartiet vill ha ett hänsynsfullt och varierat skogsbruk, som ger möjlighet att tillvarata skogens olika resurser, och som låter alla arter som hör hemma i skogslandskapet finnas i långsiktigt livskraftiga populationer.

För att kunna förena ett lönsamt skogsbruk med bibehållen biologisk mångfald, behöver vi bevara nyckelbiotoper och andra skogar som fortfarande har kvar höga naturvärden. Vi behöver också på lämpliga platser återskapa livsmiljöer så att hotade arter kan komma tillbaka.

Sverige har åtagit sig att skydda 30 procent av naturen i ett representativt urval. För att naturskyddet ska bli representativt bör den siffran även gälla den produktiva skogsmarken. När ytterligare skog undantas från produktionsskogsbruk för att värna den biologiska mångfalden, gör den skogen samtidigt klimatnytta som kolsänka.

Merparten av den produktiva skogsmarken bör användas för skogsbruk. Där vill vi ge skogsägaren större valfrihet i fråga om brukningsmetoder. Länge har trakthyggesbruket varit så dominerande att det varit svårt för den skogsägare som velat tillämpa hyggesfria metoder. Hyggesfria metoder har fördelar för klimatet, för friluftslivet, och för många – men inte alla – av de hotade skogslevande arterna.

Vi vill ge stöd och stimulans till skogsbrukare som vill pröva och utveckla hyggesfria metoder. I offentligt ägd produktionsskog bör hyggesfritt vara huvudregel istället för undantag. Och vi vill att samhället sätter som mål att 30 procent av produktionsskogen brukas hyggesfritt.

Sedan sekelskiftet har konsumtionen av papper minskat med en tredjedel i Sverige. Eftersom den utvecklingen drivs av digitaliseringen, kan vi anta att den fortsätter och att den sker även i andra länder. Detta är positivt, eftersom det ger stora möjligheter att använda skogsråvara på mer klimatsmarta sätt, bland annat i byggnader. En skogsskötsel som i högre grad inriktas på kvalitetsvirke kan också ge högre inkomster till skogsägaren. Det är något som vi i Miljöpartiet vill främja.

Vi förstår att det är lättare för Kjell-Arne Ottosson att angripa en nidbild av Miljöpartiet, än att diskutera de verkliga åsiktsskillnaderna. Vi för gärna en fördjupad debatt om skogsfrågor – men då vill vi att debatten handlar om det som våra olika partier faktiskt står för.

Torbjörn Nilsson (MP), Ulvsby

Ute Attermeyer (MP), Arvika

Båda språkrör för Miljöpartiet i Värmland++

Relaterade nyheter

Värmland, 20 februari 2026

Veckobrev v. 8: Energi, VA och Arvika

Värmland, 14 februari 2026

Veckobrev v. 7: Bebis- och tonårsutvisningar

Värmland, 12 februari 2026

Miljöpartiet Värmland starkare än på länge – kraftig medlemsökning inför valrörelsen

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter