Veckobrev v. 13: Energi, Grön ungdom och jämställdhet
Veckobrev från vår riksdagskandidat Monika Bubholz
Full fart den här veckan med framförallt tråkgrejer – att fixa in listor till Valmyndigheten. Jag har skrivit om det tidigare men om ni visste vilket jobb det är. Snart är det dock klart och alla listor inregistrerade.
Men jag har gjort massa roligt också. I måndags besökte jag Glava Energy Center. Jag har inte varit inne i anläggningen innan och det är ju helt otroligt vilken resurs i form av solcellsfabrik det finns i Arvika kommun. Jag fick höra Magnus, VD, berätta om vad de anser behöver förändras när det gäller energipolitiken. Vi, MP, håller ju med i typ allt, så vi behöver fortsatt driva på för att det förnybara ska kunna ta fart i Sverige. Det är verkligen intressant att det känns som vi är i en ankdamm i Sverige och inte förstår hur Kina och andra länder far förbi oss när det gäller satsningar inom energi och näringsliv.
I veckan hade vi ett uppstartsmöte med Grön Ungdom Värmland. Språkrör Anton kom från Stockholm och det var ett stort gäng som träffades och började prata politik och vad vi kan göra i Värmland framöver. Så himla roligt!
Jag har även varit till Göteborg då SKR bjöd in mig för att berätta hur vi i Karlstad arbetar med jämställdhet. Jag fick träffa några andra kommuner för att inspirera dem att ta sitt arbete vidare. Men det här är något som vi alla lär oss av varanda. Jag blev väldigt imponerad av Trollhättans arbete mot våld i nära relationer och här ska vi försöka kroka arm på något bra sätt.
Sen har det varit en himla massa årsmöten. I måndags gästade jag MP Arvikas årsmöte där de har väldigt många medlemmar och är riktigt på gång med olika aktiviteter inför valet. Sen hann jag vara med en stund på Karlstads bilkooperativs årsmöte, där jag är valberedare. Och idag var det dags för MP Värmlands årsmöte, tillika valupptakt, då vi gick igenom olika områden (försvar, kriminalitet och energi) för att kunna känna oss trygga att prata om frågorna i valrörelsen. Men roligast var ju ändå att det var så många som kom. Helt klart rekord i ett möte med MP Värmland, och då har jag varit med sen 2011. Vi går nu in i valrörelsen starkare än på många många år. Jag blev omvald som ordförande och tackar för förtroendet.