I Helsingborg minskar det ekologiska fotavtrycket
För andra året i rad presenterar vi nu en budget för Helsingborg. Den innehåller många kloka och gröna framsteg i ett blågrönt styre – för ett socialt hållbart Helsingborg – som minskar vårt ekologiska fotavtryck. I Helsingborg tar Miljöpartiet klimatfrågan på allvar. Det gör vi genom att minska stadens klimatpåverkan och öka helsingborgarnas möjligheter till livskvalitet och att leva hållbart.
Även om Sverige ligger i framkant globalt när det gäller klimat- och miljöfrågor så avger landet fortfarande ett av världens största ekologiska fotavtryck – nästan tre jordklot krävs om alla skulle leva som vi gör i Sverige. En mätning under året visade samma siffror i Helsingborg. Och det här är oroväckande.
Gröna framsteg i ett blågrönt styre. I Helsingborg ska det ekologiska fotavtrycket minska genom att…
…Helsingborg ska bli Sveriges bästa cykelstad
…all naturgas ska ersättas med biogas i uppvärmning av stadens fastigheter
…fler solceller på taken
…stadens flygresor ska minska genom att alla flygresor anmäls till nämnd
…helsingborgarna ska lättare hitta vandringsleder digitalt
…fler naturreservat och våtmarker ska anläggas
…mer närodlad och klimatsmart mat från växtriket kommer ses i skolan och på vårdboenden
Det är goda exempel på vad vi gör i denna budget. Vi som kommun ska vara goda förebilder samtidigt som vi gör det lätt att leva klimatsmart i Helsingborg. Det här tror vi är vägen till framgång: att visa goda exempel själva och underlätta för helsingborgarna i sin vardag. Att kunna leva klimatsmart.