Brev från klassrummet
Debattartikel i Norra Halland.
Med sorg i hjärtat upplever vi hur förhållandena i den svenska skolan successivt har försämrats.
Många pedagoger är stressade och trötta. Aldrig har uppgivenheten varit så stor som nu.
Mötet med eleverna har fått en alltmer underordnad betydelse och pedagogiska diskussioner är sällsynta. I stället ägnar vi hundratals timmar varje läsår åt att formulera i skrift det som borde ske i praktiken.
Det är hög tid att alla som arbetar i skolan får tillbaka sitt engagemang och sin arbetsglädje. Vi skulle önska att fokus lades på det som verkligen har betydelse för att barn och ungdomar skall utvecklas och lyckas.
Den mänskliga hjärnan är så konstruerad att vi känner oss tillfreds när vi lär oss nya saker. Både barn och vuxna har denna inre motivation. Skolans stora utmaning är att locka fram och bibehålla den inre motivationen hos eleverna. Det är nämligen den som får oss att älska kunskap.
Pedagogens förmåga att engagera sig i varje elev är den enskilt viktigaste framgångsfaktorn för goda studieresultat. Genom lyhördhet kan vi ta vara på elevernas vetgirighet och lust att lära.
Vår roll är oerhört viktig och kan aldrig ersättas av teknik.
Det här måste göras:
Lägg fokus på att utveckla det pedagogiska arbetet. Barn lär sig på olika sätt.
Befria pedagogerna från alla de uppgifter som tar tid och kraft från undervisningen och hindrar oss att möta barnen.
Ta vara på pedagogernas goda vilja och engagemang.
Låt förändringar och skolreformer växa fram underifrån och utgå från verkliga behov.
Utnyttja pedagogernas professionalitet. Fråga vilka resurser som krävs för att arbetet med eleverna skall bli så framgångsrikt som möjligt.
Det är viktigt att Kungsbacka kommun ser problemen och vågar starta ett förändringsarbete. Då kan vi få en riktigt bra skola.
Lena och Clas Rosander
Miljöpartiet Kungsbacka