DU behövs – NU för klimatet

DU behövs – NU för klimatet

Insändare Norra Halland 2018-08-31 och Kungsbacka-Posten 2018-09-01
Nu när de flesta klimatforskare är överens om att, våra utsläpp av fossila bränslen förorsakat rådande klimatförändringar, hörs allt oftare argumentet att vi i Sverige med så få invånare inte nämnvärt påverkar klimatet globalt. Enligt FN har Sverige den mest effektiva klimatpolitiken i världen. Då är det extra viktigt att, vi för vår trovärdighet, tar vår del av ansvaret och inser att våra egna utsläpp måste minska i snabb takt och att vi inte kan leva som om vi har fyra jordklot till förfogande.

Vi har inte någon tid att förlora och nu krävs en politisk vilja och ledarskap som utmanar oss alla att hjälpa till för att rädda vår planet. Samtliga politiska partier måste presentera sina lösningar, så att väljarna kan ta ställning.

I Naturskyddsföreningens rankning av de olika partiernas vilja till miljöförbättrande åtgärder, hamnade Miljöpartiet högst och Sverigedemokraterna lägst.

Vi måste lära oss att leva tillsammans på jorden utan att försämra förutsättningarna för våra barn, barnbarn och senare generationer. Då måste vi alla hjälpa till – det går inte at säga att vi är så få – varje bidrag spelar roll.

Miljöpartiet de gröna

Charlotte Gärde

 

Relaterade nyheter

Kungsbacka, 22 februari 2025

Synpunkter på den fördjupade översiktsplanen

Kungsbacka, 4 februari 2024

Synpunkter på kommunens vattentjänstplan

Kungsbacka, 17 december 2023

Det funkar inte att slå av på takten

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter