Ipads gör ingen friskare

Ipads gör ingen friskare

Insändare införd i Kungsbacka-Posten 24 oktober 2015. Apropå kommunens inbjudan till Kvalitetsmässa i början av november.
Ett av seminarierna kallas " ipads gör smarta barn ! ". Smartare  inom IT ja , men knappast klokare eller mer harmoniska och definitivt inte friskare.
Det finns många undersökningar som visar att mikrovågsstrålning och lågfrekventa fält kan skada nervsystemet och leda till försämring av minne, koncentrationsförmåga och psykisk hälsa.
Barn är mycket mottagligare för strålning än vuxna. Därför måste  deras exponering starkt begränsas. IT-påskyndarna hävdar att det inte finns bevis för att strålning är farlig. Å andra sidan finns inga bevis för att den är ofarlig. Därför måste försiktighetsprincipen tillämpas strikt. Seminarierubriken" iPads gör smarta barn" är intressant också kommersiellt . Här gör kommunen reklam för ett visst varumärke. Apple, ett av världens allra  vinstrikaste företag  har iPads i sitt sortiment. Är sådan support lämplig eller ens tillåten?

Lars-Anders Lundberg

Relaterade nyheter

Kungsbacka, 22 februari 2025

Synpunkter på den fördjupade översiktsplanen

Kungsbacka, 4 februari 2024

Synpunkter på kommunens vattentjänstplan

Kungsbacka, 17 december 2023

Det funkar inte att slå av på takten

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter