Bönan, bussen och kretsloppsekonomin!

Bönan, bussen och kretsloppsekonomin!

PÄ plats efter plats uppmÀts högre koncentrationer av vÀxthusgaser, pÄ alltfler stÀllen prospekteras för ny brytning och produktion av fossila brÀnslen. Kurvan för den globala energikonsumtionen stiger brant och Àven om den stiger för produktionen av förnybar energi sÄ Àr den ohÄllbar.


 

För att vÀnda utvecklingen mÄste vi i vÀst minska vÄr energianvÀndning. Det mÄste bli dyrare med fossil energi och en ökad skatt pÄ koldioxid frÄn fossila brÀnslen Àr nödvÀndig.

Vi som har goda förutsÀttningar mÄste visa att vi kan stÀlla om till ett klimatneutralt och i det nÀrmaste fossilfritt samhÀlle med bibehÄllen vÀlfÀrd. DÀrför mÄste ett nytt, ambitiöst, bindande globalt klimatavtal skrivas under i Paris 2015.

Earth Hour Àr en global manifestation dÀr vi uppmÀrksammar klimatfrÄgan genom att slÀcka lamporna under en timme. Med denna symboliska handling markerar vi att vi Àr mÄnga som tycker att det Àr viktigt och Àr beredda att gÄ till handling för att minska de klimatskadliga utslÀppen.

Årets teman för Earth Hour Ă€r bilen, biffen, bostaden och börsen. Bilen för att den mĂ„ste stĂ€llas om frĂ„n fossila till förnybara brĂ€nslen, biffen för att vi bör Ă€ta mindre kött, bostaden för att den ska vĂ€rmas med förnybara brĂ€nslen och börsen för att investeringar med vĂ„ra pensionsmedel inte ska göras i klimatförstörande verksamheter.

Vi i Miljöpartiet i VÀrmdö har som vÄra klimatlöften att vi ska verka för bönan, bussen och kretsloppsekonomin hellre Àn biffen, bilen och klimatförsÀmrande börsplaceringar. Hoppas att du gör det ocksÄ!

Malin Åberg Aas, Max Ljungberg, Miljöpartiet de gröna i VĂ€rmdö

 

Relaterade nyheter

VÀrmdö, 14 september 2023

ElbÄt för skolsjust och hemtjÀnst

VÀrmdö, 1 december 2022

Ny vÄtmark i Gustavsberg kommer att fÄnga mellan 25 och 19 ton koldioxid per Är

VÀrmdö, 5 september 2018

Fyra förlorade Är för klimatpolitiken

Kunde inte hitta nÄgra poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

LĂ€s alla nyheter