Miljöpartiet i valtekniskt samarbete för att skapa en stark opposition

På bilden syns Maria Moraes (MP), Maria Esbjörnsson (LL), Sofia Frithioff (V) och Lars Vikinge (C).
Idag presenterar Miljöpartiet de Gröna i Linköping en valteknisk samverkan med tre andra partier i opposition.
En valteknisk samverkan innebär att man går ihop strategiskt för att få fler platser i de beslutsfattande rummen och poster som till exempel kommunalråd och vice ordförande i nämnder och bolag. I detta fall för att få så mycket inflytande som möjligt trots att vi hamnar i opposition (alltså vi kommer inte sitta med och styra).
Vi har ingått en samverkan med Vänsterpartiet, Centerpartiet och Linköpingslistan som gör att vi får ett kommunalråd och vice ordförandeskap i två nämnder och tre bolag. Det gör också att vi får ordinarie eller ersättare i alla stora nämnder i kommunen. Det gör också att vi håller SD så långt utanför de beslutsfattande rummen som vi kan. L och KD kommer inte heller ingå i samverkan. Kommunen kommer styras av M och S som nu sitter och förhandlar sin gemensamma politik.
Vi kommer ha ett kommunalråd med sektorsansvar samhällsbyggnad vilket innebär att vi kommer att ha vice ordförande i Samhällsbyggnadsnämnden och Bygg- och miljönämnden. De två nämnderna har det största ansvaret i kommunen för klimat- och miljöfrågor. Till exempel frågor om trafikplanering, bygglov, naturvård, stadsplanering, buller, luft- och vattenkvalitet, viss klimatanpassning samt mycket mer.
Vi kommer även ha ett fortsatt fokus på sociala frågor och barns förutsättningar som jag i min roll som kommunalråd och gruppledare kommer vurma extra kring. Vi kommer särskilt, genom vår ledamotsplats i Barn- och ungdomsnämnden och Kultur- och fritidsnämnden bevaka skolfrågorna och fritidsfrågorna. Vi fortsätter kämpa för en stärkt elevhälsa, ökad personalstyrka som skapar mindre barngrupper och större satsning på föreningarna, för att erbjuda barn och unga en bra fritid.
En valteknisk samverkan innebär inte att man driver gemensam politik eller håller med varandra i politiska frågor. Däremot kommer vi samverka för att se till att vi alla får information om det vi får till oss i våra uppdrag. Det gör att vi alla kommer att ha bättre insyn, inflytande och möjligheter att påverka än om vi hade stått ensamma som enskilda partier.