Vi tappade några år, men nu är Norrtälje kommun på gång!

I relation till det brådskande läget har vi väntat en evighet. I början av 2019 lämnade miljöpartiet in en motion till kommunfullmäktige där vi efterlyste att kommunen skulle ta ett helhetsansvar för klimatarbetet och ta fram en koldioxidbudget för kommunen som geografiskt område. En koldioxidbudget är precis som det låter, en budget över det totala utsläppsutrymmet vi har kvar för vår kommun om vi ska ta ansvar för vår del av Parisavtalet. Fullmäktige hade strax innan antagit ett Klimat- och miljöprogram som var avgränsad till kommunorganisationens egen klimatpåverkan. Två år senare gjordes i stället ett omtag. Dåvarande Norrtäljealliansen lade fram en Miljö- och klimatstrategi till fullmäktige som ersatte det tidigare programmet. Även denna gång ett styrdokument avgränsat till utsläpp som kommunorganisationen hade direkt rådighet över.

Miljöpartiet efterlyste igen ett sammanhållande ansvar för hela kommunens klimatomställning. Vid samma möte meddelar styret att de anser vår motion om koldioxidbudgeten vara ”besvarad” med motiveringen att ”vi redan antagit dessa mål i Mål och Budget”. Jaså! I Mål och Budget stod förvisso att ”Norrtälje kommun ska vara en kommun som ligger i nationell framkant på miljö- och klimatområdet”, men det enda styrdokumentet i frågan var den nyss antagna strategin som ju inte levde upp till vare sig motionens ambitionsnivå eller var i närheten av någon ”nationell framkant”.

Miljöpartiet tar nya tag och lämnar en motion med förslaget att kommunen ska etablera ett forum för klimatsamverkan där kommunens näringsliv, offentliga verksamheter och föreningar får möjlighet lära och inspireras av varandra.

Kring årsskiftet 2021/2022 sägs det att en koldioxidbudget ska tas fram ändå. Eftersom källan till uppdraget ej står att återfinna föreslår miljöpartiet till kommunstyrelsen att det formellt ska antas en uppdragsformulering så att det blir tydligt för alla vad som förväntas, vilket också görs. Den färdiga koldioxidbudgeten är nu beslutad i kommunstyrelsen. För att ärendet ska leda till framdrift yrkade socialdemokraterna i utskottet att det ska tas fram en åtgärdsplan, och miljöpartiet yrkade i kommunstyrelsen att syftet med åtgärdsplanen ska vara att inte överskrida budgetens utrymme. Yrkandena bifölls, och kommunen har äntligen en rimlig ambitionsnivå för klimatarbetet!

Det krävs utsläppsminskningar med 12 procent per år står det i budgeten. Ska vi klara det så krävs såväl resurser som samverkan med näringsliv och civilsamhälle. Kanske kan vi för en gångs skull få bifall på en motion när frågan om nätverk för klimatsamverkan väl kommer upp i fullmäktige? Vi vet att det i vår kommun finns många aktörer med höga ambitioner, så med den samlade politiken ombord så kanske äntligen kommunen kan ta rollen att samla och frigöra det engagemanget. Vem vet – kanske kan vi en dag ligga i nationell framkant trots allt?

Milla Rydstrand (MP)

Andreas Hagstedt (MP)

Anja Lundin (MP)

Katarina Rosengren (MP)

Debattartikeln finns publicerad på norrteljetidning.se

 

Relaterade nyheter

Norrtälje, 3 oktober 2025

Språkrören på besök i Norrtälje

Norrtälje, 25 september 2025

Roslagens skogsägare behöver stöttas till ett mer hållbart skogsbruk

Norrtälje, 5 september 2025

Kärnkraft är mer osäkert än någonsin

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter