Kultur

Kultur

Kultur och skapande är en del av att vara människa. Kulturen kan spegla och förändra normer och statsskick. Den binder människor samman. I vår omvärld finns samhällen där människors drivkraft att uttrycka sig och ta del av kultur förtrycks och förbjuds. Där grupper trots risk för fängelse samlas i hemliga rum för att dansa, göra film, text och musik. I rum som kan bli fönster till en annan värld, ge hopp och möjlighet till förändring. Här hemma behöver vi bevaka vår yttrandefrihet och säkra kulturen som den del av välfärden, demokratin och yttrandefriheten som den är. Vi i MP Ekerö vill bygga ett samhälle som visar att mångfald har ett egenvärde i sig. Där vi tillsammans, inom planetens gränser, skapar ett rikt och tillgängligt kultur -och fritidsliv i meningsfulla sammanhang med mötesplatser som ger möjlighet till ökad delaktighet, gemenskap, livskvalitet och en hållbar livsstil.

  • Skjuta till ekonomiska medel för att utöka kulturskolans verksamhet.
  • Utöka utbudet av kulturskolans verksamhet i våra landsbygdsområden.
  • Införa Kulturell allemansrätt med minst en kulturupplevelse per årskurs och år i skolan.
  • Ungdomar måste ges möjlighet att utforska kulturella uttryck. Därför vill vi öka budgeten för kultur i skolan för att möjliggöra författarbesök, gästspel av Riksteatern, Operan m fl. samt verka för att replokaler finns på fritidsgårdar.
  • Tillse behovet av lokaler och kulturutbud för seniorer inklusive de som bor inom omsorgen.
  • Ökad satsning på levande kulturhus och bibliotek i båda våra centrala orter samt planera för kulturlokaler i ytterområdens lokala centra.
  • Ökad samverkan med kulturföreningar.
  • Utöka infrastrukturen för att öka tillgängligheten för resor till lokaler för kurser och evenemang, även i kommundelar utanför tätorterna.
  • Tillse att det skapas fler gröna, tillgängliga mötesplatser, parker, lekplatser etc när vi utvecklar Ekerö.
    Se även ”Fritid” och ”Föreningsliv”

Sommarscen 

Vi i Mp Ekerö vill att vi Ekeröbor inte ska behöva åka in till Stockholm för att lyssna på musik eller gå på teater. Man ska kunna uppleva konst och kultur på hemmaplan. Ekerö behöver fler sätt och platser för människor att möta varandra och kulturen och samtidigt locka turister till våra fina öar. Ekerö ska inte bara sättas på kartan för att vi har världsarv och fantastisk natur. Vi vill skapa ett tillskott till länets utomhusscener och erbjuda levande musik och festivalkänsla på ön!

Därför vill vi:

  • Skapa en sommarscen nedanför skidbacken (“Valhalla” 🙂) där det anordnas  konserter, teaterstycken och författarsamtal mm från Valborg till september.

Nyheter på ämnesordet

Värmland, 20 februari 2026

Veckobrev v. 8: Energi, VA och Arvika

Värmland, 14 februari 2026

Veckobrev v. 7: Bebis- och tonårsutvisningar

Östergötland, 13 februari 2026

Elias Hallén, gruppledare för Miljöpartiet i Motala, har gått bort

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter