Klimatledarskap för Västra Götaland

Västra Götaland ska vara fossiloberoende år 2030 – en utveckling regionen ska driva tillsammans med det västsvenska näringslivet, civilsamhället, kommunerna och akademin. Genom regionalt samarbete, tydliga krav och effektiva styrmedel inspirerar vi utvecklingen både nationellt och internationellt.

Det arbetet sker samtidigt som klimatförändringarnas effekter redan märks i Västra Götaland – genom ökad risk för översvämningar och värmeböljor, ras och skred, samt nya påfrestningar på jord- och skogsbruk. Därför behöver klimatanpassning och utsläppsminskningar gå hand i hand. Klimatarbetet handlar inte enbart om att minska utsläppen, utan också om att bygga ett samhälle som står stabilt när det utsätts för störningar. Det innebär att stärka vår regionala beredskap och självförsörjningsförmåga, så att vi bättre kan hantera kriser och förändringar i de globala energi- och livsmedelssystemen.

Trots att regionen i mycket ligger i framkant i klimatarbetet måste vi göra mer. Mod och handlingskraft måste fylla det tomrum som nuvarande regering lämnat efter sig. Regionen har potential att påskynda omställningen och vara ett föredöme för ett hållbart välfärdssamhälle. Miljöpartiet kommer att ta det politiska ledarskapet i denna avgörande mandatperiod för att säkerställa att vi uppnår regionens åtaganden kopplat till Parisavtalet och de miljö- och klimatmål vi har satt upp.

Miljöpartiet i Västra Götaland kommer inom området för klimat, biologisk mångfald och miljö arbeta för att:

●       Att regionen genomför klimatomställningen på ett socialt och geografiskt rättvist sätt så att omställningens nyttor och kostnader fördelas på ett hållbart sätt.(regional styrning)

●       Att regionen ska säkerställa att politiska beslut grundas på en tydlig bedömning av konsekvenserna för klimatet, den biologiska mångfalden och miljön. (regional styrning)

●       Att regionen ska vara en föregångare i att utveckla cirkulära system som minskar miljöpåverkan genom ökat återbruk, högre resurseffektivitet och minskat materialsvinn. (regional styrning)

●       Att regionen ska stärka insatserna för klimatanpassning genom åtgärder som ökar robusthet, minskar sårbarhet och skyddar samhällsviktig verksamhet.  (regional styrning)

●       Att regionen ska ta fram ett utsläppstak för den egna verksamheten som säkerställer att klimatarbetet följer en tydlig och mätbar utsläppsminskningsplan. (regional stryrning)

●       Att regionen inför bindande krav i upphandlingar av produkter som säkerställer att biologisk mångfald gynnas och att kraven successivt skärps genom att premiera det som minskar naturpåverkan och ökar resurs- och ekosystemnyttan. (regional styrning)

●       Att regionen ska stärka den lokala livsmedelsproduktionen så att Västra Götaland kan bli mer självförsörjande. (samverkan)

●       Att regionen ska ge civilsamhället en starkare röst och större möjligheter att bidra till klimatomställningen.(samverkan)

●       Att regionen ska fasa ut alla fossila bränslen i sina verksamheter senast 2030. (regional styrning)

●       Att regionen ska stärka insatser som bevarar och stärker biologisk mångfald i samverkan med kommuner, markägare och näringsliv. (samverkan)

●       Att stoppa läkemedelsutsläpp från vården och stärka skyddet av sjöar och vattendrag i Västra Götaland.(regional styrning)

●       Att öka användningen av reserverade upphandlingar för att främja sysselsättning, stärka den idéburna sektorn och bidra till ett mer hållbart och rättvist Västra Götaland. (regional styrning)

  • Stärk skydd och öka restaureringstakten av naturmiljöer på land och i vattendrag.
  • Att regionen genomför medborgarråd för att få fram rekommendationer som stärker regionens arbete för hälsofrämjande och inkluderande omställning.
  • Att ställa höga krav i regionens upphandlingar till exempel genom att ställa krav på rätt till naturligt beteende, utevistelse, minskad antibiotikaanvändning och minskade transporttider för djur på väg till slakt.
  • Att djur i regionens verksamheter inte bara ska skyddas mot lidande, utan även ges möjlighet att utföra sina naturliga beteenden och ha positiva upplevelser.
  • Att VG- regionen ska verka för att sänka hastigheten och flytta ut farleder från kustnära områden för att minska miljöpåverkan från undervattensbuller och förorening från båttrafik (påverkan).
  • Att stärka samverkan mellan kommuner, länsstyrelsen, regfionen och civilsamhället gällande beredskap vid kris- och katastrof
  • Att arbeta för att den fossila industrin som oljeraffinaderierna, skyndsamt ersätts med hållbara alternativ inom kraftsamling för industrins gröna omställning.

Nyheter om Handlingsprogram

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter