Lösning: öka mängden våtmarker
Extrema skyfall kommer oftare och kommer att bli ännu vanligare inom de närmaste 30 åren. Dagens bostads-, handels- och industriområden är inte anpassade för att klara sådana regnmängder.
Extrema skyfall kommer oftare och kommer att bli ännu vanligare inom de närmaste 30 åren. Dagens bostads-, handels- och industriområden är inte anpassade för att klara sådana regnmängder.
Våtmarker som myrar och sumpmark gör massor av nytta. Förutom att de renar vatten, binder koldioxid och gynnar biologisk mångfald, kan de också hålla mycket stora mängder vatten. Lite som en jättelik tvättsvamp. En våtmark intill ett bostadsområde kan alltså fungera som ett skydd mot översvämning vid kraftiga och ihållande skyfall.
Vi bör betrakta varje våtmark som skyddad mark och aktivt hitta ytor som går att återställa eller omvandla till våtmarker. Det sker redan och det finns ersättningar att söka, men det går för långsamt. Stora ekonomiska värden kan räddas och mänskliga tragedier hindras om vi jobbar mer aktivt med våtmarksplanering i anslutning till tätbebyggelse.
Miljöpartiet vill föra en klimatpolitik för alla. Att öka mängden våtmarker gör livet bättre för djur, växter, människor och företag i takt med att vi får vänja oss vid alltmer extrema skyfall.
Försök med en annan filtrering eller sökning.