Problem: för lite närproducerade livsmedel

Lösning: skydda humlor, bin och fjärilar

Om vi inte hade insekter som pollinerar skulle omkring tre fjärdedelar av alla världens livsmedel försvinna. Det är också ett regionalt problem. Hotet mot pollinatörer som humlor, bin och fjärilar, är också ett hot för Jämtland/Härjedalen.

Varför? För att vi kan producera mer mat lokalt!

Vi vill att vi ska odla mer av den mat vi äter lokalt här i Jämtland Härjedalen. Både för att minska vårt beroende av import men också för att vi kan odla på ett miljövänligt sätt. Men inte utan våra pollinatörer. På grund av användning av växtskyddsmedel inom jordbruket, brist på blommande ängar och klimatförändringarna i sig, dör mängder av bin, humlor och fjärilar.

Hur? Gör Jämtland/Härjedalen till Sveriges pollinatörvänligaste region!

Med planering som gynnar vilda bin, humlor och fjärilar kan vi hjälpa dem på traven och på sikt öka de hårt arbetande pollinatörerna i vår region. Genom att plantera växter i parker som pollinatörer gillar, inte klippa alla kommunala gräsmattor och låta blommor i dikeskanterna vara.

Miljöpartiet vill föra en klimatpolitik för alla. Att införa en regional pollineringsplan är viktigt för både jordbruken, livsmedelstillgången och den biologiska mångfalden.

Så lägg din röst på en miljöpartist nära dig!

Nyheter på ämnesordet

Södermanland, 10 december 2025

Insändare. Efter COP30 – låt Sörmland visa vägen

Östergötland, 10 december 2025

MP Östergötlands skolnätverk

Norrbotten, 10 december 2025

Tåguppror – stoppa halveringen av nattågen!

Kunde inte hitta några poster

Försök med en annan filtrering eller sökning.

Läs alla nyheter