Kultur och utbildning
En blomstrande kultur är en av grundbultarna i en öppen och stark demokrati. Kultur ger människor möjlighet att växa och stärkas. En av de viktigaste utgångspunkterna i den gröna kulturpolitiken är att skydda och utveckla kulturens självständighet och den konstnärliga friheten. Vi vill att kulturen ska vara tillgänglig i hela Kalmar län. Vi lovar att kämpa emot alla försök att skära ner på kulturen.
Vi vill göra det enklare att uppleva våra kulturinstitutioner, och ge våra skolungdomar en större tillgång till kultur. Vi vill stärka kopplingen mellan kultur och utbildning, och att alla skolbarn ska ha en likvärdig tillgång till kultur och konst. Miljöpartiet kommer alltid göra allt vi kan för att länets folkhögskolor ska värnas och utvecklas.
Miljöpartiet i Kalmar län vill:
- Värna och utveckla våra regionala folkhögskolor.
- Införa en kulturell allemansrätt på nationell nivå med statliga medel.
- Indexera anslagen till kulturinstitutionerna. Länets museum, teatrar, hemslöjd mm blir urholkade genom höjningar av anslag som inte motsvarar löne- och kostnadsökningar.
- Stärka utbud och tillgänglighet av kultur till samtliga invånarna i hela länet – inga nedskärningar på kulturen i Kalmar län!
- Knyta kulturutbudet tätare till den regionala turismverksamheten.
- Se ett stärkt skydd av biblioteken, på stora såväl som små orter.
- Att regionen ska verka för att alla skolbarn ska ha en likvärdig tillgång till kultur och professionell konst.
- Se över och förbättra kulturresegarantin så att den fungerar väl även på platser med dåligt utbyggd kollektivtrafik, exempelvis genom en kulturbuss.
- Stärka studieförbunden, som är jätteviktiga för kulturens varande och framväxt
- Förenkla processen för projektansökningar hos Region Kalmar län så att fler kan ansöka och dra nytta av stipendierna och stöden som finns.
- Se över möjligheten att hitta samverkansmöjligheter mellan hantverkare och kulturskolor.
- Att verka och skapa förutsättningar för kolloverksamhet med kulturinriktning.